گناه و خطا تا کی؟

فرازی از نامه ی امام زمان (عج) به شیخ مفید :

نامه ای که در اینجا مد نظر است ، نامه ای از امام زمان (عجل الله) در سال 412 هجری به شیخ مفید- که از بزرگ ترین فقهای تاریخ شیعه به شمار می رود – می باشد .

 

جالب توجه است ، آن حضرت در این نامه همان مقدار از غیبت ( 90 سال ) را تأخیر نام نهاده اند و برای بیدار شدن مردم از غفلت ، نکات تکان دهنده ای را تذکر داده اند ؛ که گویی هم اکنون آن را به رشته ی تحریر در آورده اند .

از آنجایی که این نامه طولانی است به بخشی از آن که مد نظر است اشاره می کنیم:

«اگر شیعیان ما که خداوند متعال ایشان را به اطاعت خویش موفق بدارد- با دل های متحد و یک پارچه بر وفا به عهد و پیمان خویش اجتماع می کردند، ملاقات ما از آن ها به تأخیر نمی افتاد و سعادت دیدار و مشاهده ی با معرفت، برای آن ها حاصل می شد و زودتر از این به دیدار ما نایل می شدند. آن چیزی که ما را از آن ها دور کرده ( و باعث طولانی شدن غیبت شده ) است :

گناهان و خطاهایی است که مرتکب می شوند و ما چنین انتظاری از آنان نداشتیم. ... »[1]

در این بخش از نامه دو نکته ی مهم و قابل توجه ذکر شده است :

1. نا هم دلی در وفاداری نسبت به فرمان برداری از امام زمان (عج)

2. مرتکب گناه و خطا شدن شیعیان

بماند که گناه بزرگتر ما عدم انجام وظیفه به ایشان است. « من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة »

در این قسمت از نامه کاملاً و به صراحت بیان شده است که عامل حضور نداشتن ما میان شیعیان، و ظهور نکردن ما گناهان و خطاهایی است که ایشان انجام می دهند. آری، کوتاهی و عدم وفا به پیمان الهی، موجب محرومیت شیعه و جهان بشریت از این بزرگترین نعمت الهی شده و این جریان غفلت تا هم اکنون نیز امتداد یافته است.

از سخنان آن حضرت است که :

چگونگی بهره مندی از من در دوران غیبتم چونان بهره بردن از خورشید است، زمانی که ابرها آن را از دیدگان مستور می دارند.[2]

طبق این کلام شریف، وجه غیبت خورشید را باید در وجود ابرها جست و جو کرد و گرنه آفتاب، بنا به ماهیت خویش، یکسره قابل رؤیت است. خورشید امامت نیز سراسر لطف و رحمت است و مردم اند که باعدم آمادگی برای قبول حکومت الهی او و ارتکاب گناهان ، آن وجود نازنین را در پس پرده ها ی سیاه غفلت و معصیت خود پنهان می کنند.

خواجه نصیرالدین طوسی نیز در تبیین این حقیقت جمله ی معروفی دارد که :

وجود امام مهر است و تصرف او ( در جایگاه هدایت انسان ها ) مهری دیگر و نبود او از ماست.[3]

فصل الخطاب تمام این تعابیر، کلام عرشی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است در نکوهش مردمانی که با سکوت خویش و تأیید عملی ربایندگان خلافت، امیر راستین مؤمنان را خانه نشین کردند :

مثل الامام مثل الکعبة اذ تؤتی و لا تأتی [4]

امام چونان کعبه است که (باید) به سوی او روند؛ او (به سوی مردم) نمی آید.

آری، امام زمان (عج) کعبه ی مقصودی است که بشریت نیل به سعادت آخرت و دنیای خویش، باید متوجه آستان او شود و پروانه وار گرد آن وجود شریف طواف کند.

 [1]بحارالانوار 176 : 53

 [2] بحارالانوار 53:181

 [3]کشف المراد : 362

[4] بحارالانوار 36 : 353

منبع :

http://www.farhangnews.ir/site/Default.aspx?tabid=2&CId=6&NewsId=10371

/ 69 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میترا

شهادت، عشق است. فرزند غایبش را سر سلامت بگویید و باران اشکتان را در بی‏شکیبی انتظار، بهانه سازید! شهادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت امام حسن عسگری(ع) تسلیت باد قالَ (عليه السلام): أكْثِرُوا ذِكْرَ اللهِ وَ ذِكْرَ الْمَوْتِ، وَ تَلاوَةَ الْقُرْآنِ، وَالصَّلاةَ عَلي النَّبي (صلي الله عليه وآله وسلم)، فَإنَّ الصَّلاةَ عَلي رَسُولِ اللهِ عَشْرُ حَسَنات. فرمود: ذكر و ياد خداوند متعال، مرگ و حالات آن، تلاوت و تدبّر قرآن; و نيز صلوات و درود فرستاد بر حضرت رسول ـ و اهل بيتش (عليهم السلام) ـ را زياد و به طور مكرّر انجام دهيد، همانا پاداش صلوات بر آن ها، ده حسنه و ثواب مي‌باشد

میدا

سلام برادر بزرگوارم [گل] شهادت امام حسن عسگری (ع) را به پیشگاه آقایمان حضرت مهدی (عج) تسلیت عرض می نمایم و همچنین آغاز ولایت حضرتش را بر تمامی دلهای پر تپش و منتظر به ویژه شما برادر گرامیم تهنیت ؛ امید دارم نامتان در صف یاران خاص حضرتش ثبت گردد و خداوند بر تمامی عاشقان مولا منت نهاده و گوش جانشان را به بانگ " آمد آن یار سفر کرده " بنوازد... به انتظار آن روز ؛ در پناه حضرت یار [گل]باشید سلامت و برقرار[گل]

مروارید عرفان

سلام برادر عزیز و گرامی [گل] نکات جالبی در این نامه ذکر شده . من تاکنون نشنیده بودم که امام زمان به شیخ مفید نامه نوشته اند ، برایم خیلی جالب بود . متاسفانه قسمتهائی که با رنگ زرد تایپ شده بود را بسختی خواندم ! کاش از رنگ دیگری استفاده میکردید . ( شاید هم من مشکل شناسنامه ای دارم [چشمک] ) شاد و سر بلند باشید .

در سایه سارمعرفت

وصول به خداوند عزوجل سفری است که جز با عبادت در شب حاصل نگردد.(امام حسن عسگری علیه السلام) شهادت مظلومانه حضرتش تسلیت ×××××××××××××××××××××××××× پر از عطشم، مرا تو دريايي کن سرشار از احساس و تماشايي کن هر چند که ما بديم و پيمان شکنيم اي خوب بيا دوباره آقايي کن! نهم ربیع الاول سالروز تاجگذاری امامت سرور کائنات و قلب عالم امکان برهمه منتظران و عاشقان مبارک [گل]

تخته خاکستری

وقتی کلید دار کعبه در کنار بوش می نشیند و به سلامتی هم می نوشند و ما در برابر هتک حرمت زنان شیعه در عربستان، دچار نادیده انگاری دیپلماتیک شده ایم، چه انتظار خشنودی ولی عصر؟!

آمد

متن خوب و قابل تفکری بود . اما یک نظر و اینکه رنگ فونت نوشته هات خیلی چشم رو اذیت می کنه به خصوص رنگ زرد من برای خواندنش آن را کپی کردم در وورد و خواندم .

بنده ی خدا

دوست عزیز شروع امامت مبارررررررررررررررررررررررررررک شروع چله دعای عهد از صبح قشنگ شروع امامت آقا با اجازه " آقا " ميخواييم ازفردا شروع كنيم !!! چله دعای عهد رو ميخونيم براي سلامتي آقا و ظهور ايشون خدا به همه دوستانی که تو این چله شرکت میکنن دیدن آقا رو نصیب کنه به اميد اينكه قبل از اينكه این چله تموم بشه ظهور آقا رو ببينيم ایشالا روز آخرو با حضور خود آقا توي جمكران دعاي عهد بخونيم ما را به دعا کاش نسازند فراموش رندان سححر خیز که صاحب نظرانند

احمد

سلام آغاز امامت و ولایت صاحب الزمان مهدی موعود رو به شما دوست عزیز تبریک میگم... فرهمند فروغ آل سبزند مهیای حلول سال سبزند برآتش خیزِ این اوقات، سوگند همه در انتظار شال سبزند

برای من که تازه پنج روزه از اونجا برگشتم اینا همه مثه یه خوابه مثه یه رویاس آخ یعنی میشه یه بار دیگه برم ای خدا یعنی میشه برم وبا معرفت برم وبا معرفت هم برگردم خدا چرا وقتی چیزی رو داریم قدرش رو نمیدونیم وقتی که ازش دور میشیم تازه میفهمیم چی رو از دست دادیم