فرهنگ عاشورا

عاشورا ، قبل از قیام مقدّس حسینى(ع) ، نام یک روز بود ; اما امروز دیگر عاشورا نام یک مقطع زمانى نیست ، نام یک فرهنگ است . عاشورا امروز دیگر یک حادثه نیست ، یک مکتب فکرى و یک نظام سیاسى و یک مجموعه فکرى ، فرهنگى ، اخلاقى ، سیاسى و جهادى است .
برگزارى مراسم عاشورا ، در میان اندیشمندان ، هرگز یک عادت نبوده و نیست . احیاى عاشورا در فرهنگ تشیّع یک عبادت بزرگ اجتماعى ، یک مانور عظیم الهى - سیاسى و حرکتى حساب شده در جهت نمایش ولایت و برائت امّت اسلامى است و اینجاست که گریستن و گریاندن ارج مى‏یابد و مفهوم پیدا مى‏کند .
عاشوراى حسینى «سیستم دفاعى اسلام ناب محمدى ‏» (ص) در طول قرون و اعصار است . عاشوراى حسینى درخشانترین نمونه معروف‏گرایى و منکرستیزى در پهنه زمان و زمین است . عاشوراى حسینى بلندترین فریاد بشریّت مظلوم در برابر سپاه ابلیس و استکبار جهانى است . و قلّه عشق و عرفان انسان نسبت ‏به مقام اقدس ربوبى است . عاشورا نمایشگاه جاوید ارزشها و ضدّ ارزشها در ساحل فرات است ; نمایشگاهى که بینندگان آن سرانجام به یکى از دو صف مى‏پیوندند و هر سال و هر روز بر سطح و سقف نمایشگاه مى‏افزایند .
عاشورا فریاد دفاع همیشگى از مظلومان و مستضعفان زمان و زمین و اعلام جهاد جاوید علیه کفر و نفاق و جهل و استثمار و قلدرى است . عاشورا دانشگاه عشق و عرفان و حماسه است . در این دانشگاه انسان مى‏آموزد که چگونه به خدا عشق ورزد ، چگونه بدون سلاح بجنگد و چگونه در اوج غربت ‏حماسه آزادى بسراید . عاشورا سمبل قیام در برابر ارتداد و ارتجاع مکتبى است ; ارتجاع از اسلام ناب محمدى (ص) و بازگشت از عدالت علوى و تردید و توقف در اجراى قوانین قرآنى .
عاشورا سدّ استوار حسینى(ع) براى جلوگیرى از یورش یاجوج و ماجوج غربى و شرقى به میهن بزرگ اسلامى است . عاشوراى حسینى کشتى نجات امّت محمد (ص) در برابر توفان جهل و ترس و استعمار خارجى و استبداد داخلى است .
عاشورای حسینىچتر معنویت دین و امّت در برابر بازگشت دوباره نظامهاى سیاسى و اقتصادى و اهداف و آرمانهاى جاهلیت قدیم و نوین است .
عاشوراى حسینىادّعانامه پاسداران ایمان و عدالت و آزادى علیه مرفّه هاى بى‏درد و متجاوزان به حقوق اجتماعى و فروغلتیدگان در لجنزار تشریفات و اسراف و ابتذال فرهنگى است .
عاشوراجلوه‏گاه قدرت‏طلبى و رقابت‏سیاسى و پیامد افزون‏خواهى اردوى حسینى نیست; عاشورا قیامى براى احیاى مجدّد آیین محمّدى و حاکمیت فرمان خدا در گستره گیتى ، اصلاح اوضاع نابسامان بلاد اسلامى ، ایجاد امنیت ‏براى جامعه ی مظلوم بشرى و اجراى احکام الهى است.
عاشورا جریانى مربوط به گذشته نیست ; پایگاه ثبت‏نام سیدالشهدا از همه ی زنان و مردان مؤمن و فداکار براى پیوستن به سپاه پاسداران ارزشها و ارتش آزادى‏بخش ملّتهاى مظلوم است.
عاشورا غریو غیرت همه جوانان بهشتى بر سر استعمارگران سیاسى و یغماگران اقتصادى است; سرور جوانان بهشت وقتى به نقد عملکرد عالمان سازشکار مى‏پردازد، فریاد برمى‏آورد:
فاسلمتم الضعفاء فى ایدیهم، فمن بین مستعبد مقهور و بین مستضعف على معیشته مقلوب.
ضعیفان را در دست ظالمان رها کردید، برخى به بردگى کشیده شدند و آزادى‏شان سلب شد و برخى در تنگناى معیشت و فشار اقتصادى قرار گرفتند.
عاشورا فریاد عزّت‏گرایى و ذلّت‏گرایى همه عاشوراییان تاریخ است که هیهات منا الذلّه. عاشورا احیاى فرهنگ شهادت‏طلبى و شهیدپرورى است که : مرحبا بالقتل فى سبیل الله.
عاشورا مکتب «عمل به تکلیف‏» و امید به خداست ، که :
ارجو ان یکون خیرا ما اراد الله بنا، قتلنا ام ظفرنا.
عاشورا عمیق‏ترین و گویاترین رهنمود حسینى(ع) به نهضتهاى اسلامى است ; رهنمودى که نشان مى‏دهد براى ایجاد تزلزل و تحوّل در حکومتهایى که نقاب اسلام بر چهره مى‏زنند و از مشاوران مسیحى و صهیونیستى دستور مى‏گیرند; چه باید کرد.
عاشورا درس احیاى سنّت نبوى ، عدالت علوى و صبر سبز مجتبوى و فریاد سرخ حسینى است . عاشورا مرکز افشاى یاران شیطان ، نقطه مرکزى سربازى براى جبهه حق، پایگاه تمرین شهامت و شجاعت ، آموزشگاه مقابله با محاصره اقتصادى و نظامى ، مدرس تحلیل عرفانى آفرینش ، آموزگار درس ولایت و حمایت از رهبرى الهى ، محراب شهادت و مقتل رضا به قضاى ربوبى است .
آرى قلم از ترسیم آثار، اهداف و سیماى عاشورا ناتوان است و انسان از همه ابعاد آن حماسه نور بى‏خبر . تنها خدا مى‏داند عاشورا چه کرده است و چه مى‏کند و چه خواهد کرد. قلم را به دست‏شعر مى‏سپاریم و این مقاله را با سلام به آستان قدس سیدالشهدا پایان مى‏بخشم :
بزرگ مشعل راه خداست عاشورا           درفش رهبرى توده‏هاست عاشورا

سپیده ی سحربامداد آزادى است           بهار باغ شهادت پس از زمستانها

 «نه ‏» بزرگ زمان شعر شهر استقلال !  اذان عشق براى حضور انسانها ! نداى عصمت انسان عاصى از بیداد ! هجوم موج عدالت‏به قصد استبداد ! غریو ناله مظلوم بر سر جلاد ! حماسه‏ساز هزاران چو پانزده خرداد ! طنین رعد ستم‏سوز آسمان دین ! خزان زندگى ظلم در بسیط زمین ! نهیب خشم دلیران سرزمین یقین ! لهیب آتش ایمان به خرمن بى‏دین ! تبلور سخن وحى در حریم حرا ! دراى حرکت واماندگان قافله‏ها ! نسیم روح‏فزاى فسردگان راه ! سروش هاتف غیبى به گوش انسانها ! تجلى تبر آهنین ابراهیم(ع) !  معلّم سحر و لطف روح‏بخش نسیم ! سرود سرخ شهیدان زنده تاریخ ! فروغ جاودانه خورشید از جدید و قدیم ! شعار نهضت انسان در آستان خداست ! کمال جذبه انسان به بوستان خداست ! وضوى سرخ براى نماز پرغوغا ! عصاره سحر سبز در شب یلداست !
والسلام على الحسین و على على بن‏الحسین‏و على اولاد الحسین و على اصحاب الحسین(ع)

 عاشورایی باشید و سعادتمند _ التماس دعا

/ 48 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اردشیر

سلام و عرض ادب در پناه امام حسین (ع) و اهل بیت باشین و باشیم

رندانه

سلام و عرض ارادت جناب بورقانی... ... التماس دعا دارم حسینی باشید یا علی[گل]

mina kiani

تو را در عین دوری دوست دارم تو را با این صبوری دوست دارم گل نرگس گل جاوید ایام تو را صد سال نوری دوست دارم

رهگذر

با آب طلا نام حسين قاب کنيد با نام حسين يادي از آب کنيد خواهيد مه سربلند و جاويد شويد تا آخر عمر تکيه بر ارباب کنيد [گل][گل][گل][گل][گل]

فرشته

سلام دوست خوبم عزاداریت قبول باشه می خواستم بگم تا حالا جوجه تیغی دیدی [قلب]خیلی نازه[قلب] برای دیدنش بیا به وبلاگم

تبریزی

سلام جناب آقای بورقانی عظم الله اجورکم بایت رسیدن با تاخیر پوزش ما رو بپذیرید. تعاریف نابی از عاشورا ارائه فرمودین. انشاء الله در عاشورایی که در پیش داریم در رکاب امام (عج) باشیم و ترکش نکنیم.

رهگذر

ای قوم بدانید که سبط ثقلینم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] من زاده زهرا شه لب تشنه حسینم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

رهگذر

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل]

رهگذر

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل]

سکوت

سلام مطلب جالبی بود امید وارم عاشورایی باشیم منتظر بازدیدت هستیم