اعتمادبه خدا

به خدا و اهل بیت (علیهم السلام) که مربی هستند، اعتماد کن و در کار آنها اظهار سلیقه و دخالت نکن. به هر کار که برای پخته کردن و ساختن تو با تو می کنند، تن بده و نظریه نده.
نخودچی پز، نخودها را در یک دیگ ریخته بود و روی آتش شدید گذاشته بود و کفگیر می زد. اول نخودها داد و قال می کردند و می گفتند: سوختیم و از جا می پریدند. تا اینکه یکی از نخودها گفت: گویا می خواهند با ما نخودچی گل درست کنند و در مجلس سلطان بگذارند و سلطان ما را بخورد. نخودها گفتند اگر این طور است، پس نخودچی پز کار خوبی می کند. ای کاش آتش را تندتر کند و بیشتر کفگیر بزند. کار که به اینجا رسید، نخودچی ها تقریباً بو داده شده بودند و اتفاقاً برعکس خواسته نخودها، آتش را کم کرد و دیگر کفگیر هم نزد.
ما هم مثل نخودها هستیم و خدا و ائمه می خواهند ما را پخته کنند. گاهی اوقات چیزی را که پختنش ساعت ها وقت نیاز دارد، درون دیگ زودپز می ریزند و در اثر فشار داخل دیگ، ظرف چند دقیقه می پزند. خدا و اولیا هم گاهی اوقات با ابتلائات شدید، یک شبه ما را صد سال پیش می برند. پس باید به ابتلائات تن داد و راضی بود تا زودتر به مقصد رسید.
وقتی به خدای خودت اعتماد کردی، راحت و آسوده می نشینی. بهشت جای نشستن است. «فی مقعد ص دق ع ند ملیک مقتد ر» (سوره قمر، آیه 55) در جایگاه صدق و راستی نزد خداوند مالک مقتدر. در دنیا در مجالس ذکر خدا و اهل بیت(علیهم السلام) و سر سجاده نماز باید تمرین نشستن کرد. طوری باید نشست که گویا هیچ وقت قصد رفتن و بلند شدن نداری. اگر راحت و آرام بنشینیم، رحمت و برکات خدا بر ما می بارد.
خدا بهترین نقاش است. بگذار خدا رنگت کند. بگذار رنگی که نفس و شیطان کرده، بپرد تا رنگ خدایی آشکار شود. آفتاب که زد، رنگ های قلابی می پرند.
اگر یک شخص غنی که به او اطمینان و اعتماد داری، به تو بگوید نگران نباش و غصه بدهی هایت را نخور، خیالت راحت باشد، من هستم؛ ببین این حرف او چقدر به تو آرامش می بخشد و راحت می شوی! خدای مهربان که غنی و تواناست به تو گفته است: «الیس الله ب کاف عبده» آیا خداوند برای کفایت امور بنده اش بس نیست؟ یعنی ای بنده من، برای همه کسری و کمبودهای دنیوی و اخروی ات من هستم. این سخن خدا چقدر انسان را راحت می کند و به او آرامش می بخشد؟ از این جهت است که فرمود: دل ها با یاد خدا آرامش می یابد.

از سخنان حاج اسماعیل دولابی
برگرفته از کتاب مصباح الهدی

/ 2 نظر / 23 بازدید
مجللی

اجرکم عندالله حاج آقا خدمت خانواده و برادران سلام برسونید

سید تاج الدین سید افشار

باعرض سلام وقت بخیر عالی است ممنونم